piątek, 13 kwietnia 2012

Wypadek, stłuczka - jak się zachować?


              Stłuczka, wypadek, wielu z nas ma to już za sobą. Jak się zachować, co robić, kogo powiadomić, gdzie dzwonić? Stres, zdenerwowanie w takiej sytuacji normalna rzecz ale nie pomaga nam w podjęciu właściwej decyzji i jej ocenie. Chciałbym tu opisać podstawowe zasady postępowania w przypadku kolizji na drodze, gdy nas to nieszczęście spotka w czasie naszej podróży.

            Jesteśmy uczestnikami wypadku co robić?
           
              W pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć i oznakować  miejsce zdarzenia, dla naszego bezpieczeństwa  ale  też  dla  innych  użytkowników  ruchu, aby  nie  doprowadzić  do  większego karambolu. Następnie sprawdzić czy ktoś z uczestników kolizji nie odniósł obrażeń – jeżeli są osoby poszkodowane  mamy bezwzględny obowiązek udzielenia im pierwszej pomocy,  pod grożbą odpowiedzialności karnej.  Dopiero  w  następnej  kolejności  wzywamy  pogotowie ratunkowe, policję       i ewentualnie straż pożarną w przypadku gdy poszkodowani są uwięzieni w pojeżdzie, lub nastąpił wyciek  płynów z rozbitych  samochodów. Dalszy nasz los uzależniony  jest  od stanu poszkodowanych i odniesionych  obrażeń,  jeżeli  są  niewielkie i  niegrożne  mamy szczęście,  pewnie skończy się na mandacie  i punktach karnych, w innym przypadku dochodzenie przejmie prokurator i cała sprawa trafi do sądu.                                                                                                                                                    
             
               Jesteśmy uczestnikami kolizji, w wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległy tylko pojazdy, nie ma osób    poszkodowanych tzn. nikt nie odniósł obrażeń.

Czy koniecznie musimy wzywać policję?                                                                                          

Nie,  nie musimy, wystarczy że porozumiemy się z współuczestnikiem zdarzenia i spiszemy oświadczenie lub formularz wypadkowy, jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości (odnośnie sprawcy kolizji) proponuję postępować  w następujący sposób: każdy z nas posiada telefon komórkowy, wystarcz zrobić kilka zdjęć aut uczestniczących w zdarzeniu ( ich usytuowania, pozycji względem siebie i odniesionych uszkodzeń ułatwi to policjantom ocenę przebiegu całego zajścia i wskazanie winnego ) następnie udrożnić ruch na pasie czy też drodze  –  po  prostu  usuńmy  pojazdy  na pobocze lub zjedżmy na najbliższy parking      i poczekajmy na stróżów prawa. W mojej ocenie istnieje zawsze szansa na polubowne załatwienie całej sprawy starajmy się ją wykorzystać, unikniemy w ten sposób dodatkowych nerwów, stresu a także niepotrzebnych  wydatków  w  postaci  mandatu karnego ( jeżeli  to my  jesteśmy  sprawcą  stłuczki)i dodatkowo punktów karnych.                                                                                                                       
                Jeżeli spisujemy oświadczenie,  chcemy starać się o odszkodowanie i pokrycie szkód przez ubezpieczyciela sprawcy stłuczki nie możemy pominąć:                                                                                                                                             
                - wszystkich danych sprawcy zdarzenia z dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu                                   rejestracyjnego i polisy OC,         
    - daty i godziny stłuczki,     
    - opis miejsca ( nazwa ulicy, numer drogi, miejscowość ) i przebieg wydarzeń,
    - oświadczenie sprawcy o spowodowaniu wypadku,        
              
                Pamiętajmy jeszcze o ważnej sprawie którą z reguły bagatelizujemy, nawet  jeśli  po  wypadku      dobrze się czujemy  i nic nam nie dolega powinniśmy iść do lekarza celem badania, niektóre dolegliwości  ujawniają się po pewnym czasie. Zbierajmy wszystkie wyniki badań, zwolnienia lekarskie, rachunki za leki, może  to  być   bardzo   pomocne   w  razie   starania   się   o   odszkodowanie.   Możemy sami starać  się           o odszkodowanie , radziłbym jednak wynająć firmę która zajmie  się  tym  profesjonalnie  w  zamian  przejmie ona 12-30% sumy odszkodowania, waszym zadaniem jest zbieranie wszelkiej dokumentacji lekarskiej, starajcie się niczego nie zaniedbywać bo każdy nawet najmniejszy szczegół może mieć niebagatelne   znaczenie  i  wpłynąć  na  wysokość  odszkodowania.                                                                                                                                                                                                                  
                        Jeżeli chodzi o koszty naprawy uszkodzonego pojazdu, firma ubezpieczeniowa sprawcy kolizji powinna jak najszybciej przysłać eksperta: rzeczoznawcę samochodowego który sporządzi  ekspertyzę stanu technicznego pojazdu, kosztorys i opinię dla sądu.                       

wtorek, 10 kwietnia 2012

Małysz jego choroba i nici z planów.


              We włoskim Pordenone rozegrano pierwszą rundę Pucharu Świata Cross Country – Italian Baja. Po udanym prologu i pełnym przygód pierwszym dniu, choroba kierowcy uniemożliwiła załodze Adam Małysz/Rafał Marton, jadącej Mitsubishi L200, dalszą rywalizację. Rajd rozpoczął się piątkowym prologiem o długości 11,5 kilometra. Trasa prowadziła wąskimi szutrowymi drogami, obok których były głębokie rowy, później zamieniała się w kręte partie, a częściowo wiodła korytem okresowej rzeki, w której płynęły szerokie strumienie. Załoga Małysz/Marton, jadąca serwisowanym przez Offroadsport Mitsubishi L200 klasy T1 z benzynowym silnikiem o mocy 280 KM, zakończyła prolog na ósmym miejscu.
           
              W sobotę rozegrano dwa odcinki specjalne po 85 kilometrów każdy. Trasa Na pierwszym przejeździe Małysz złapał gumę i musiał zatrzymać się, by zmienić koło. W tym czasie wyprzedził go tylko jeden zawodnik. Później Adam kontynuował szybkim tempem, aż 50 metrów przed metą samochód wypadł z zakrętu i wpadł do rowu. Ta przygoda spowodowała sporą stratę czasową i spadek na dalszą pozycję. W czasie następnego przejazdu OS. Tagliamento szanse na odrobienie strat uniemożliwiała jazda w kurzu za wolniejszymi zawodnikami. Całodzienną rywalizację Małysz i Marton zakończyli na 18 pozycji.

- Ten rajd podoba mi się od początku – mówił Adam Małysz. – Prolog pojechaliśmy bardzo dobrze, zajęliśmy niezłe miejsce i dobrą pozycję startową. Dziś pierwszy oes też świetnie nam się jechało, utrzymywaliśmy dość szybkie tempo. Później złapaliśmy kapcia, ale szybko zmieniliśmy koło i wyprzedziła nas chyba tylko jedna załoga. Kontynuowaliśmy dobrą jazdę, ale niestety, 50 metrów przed metą było trochę za szybko i wpadliśmy do rowu.

- Leżeliśmy na boku i kiedy postawili nas na koła, próbowaliśmy wyjechać. Przez trudny do pokonania betonowy przepust wodny w rowie, straciliśmy dużo czasu i uszkodziliśmy wahacz. Drugi odcinek nie był już taki szybki, bo jechaliśmy w kurzu i nie dało się wyprzedzać. Dla nas najważniejsze jest zbieranie doświadczenia, nie przyjechaliśmy do Włoch, by szarżować, ale uczyć się i dopracowywać technikę jazdy. I tak jestem bardzo zadowolony z tempa, jakie udało nam się osiągnąć. Przede mną jeszcze wiele treningów i nauki, ale widzę spory postęp.

             W niedzielę ostre przeziębienie, silne bóle głowy i wysoka temperatura uniemożliwiły Adamowi Małyszowi start do odcinków specjalnych. Włoskie zawody Italian Baja traktowane były jako trening i zapoznanie się z nowym samochodem. Adam Małysz miał okazję zmierzyć się z zawodnikami światowej rangi, takimi jak Boris Gadasin, Toni Gardemeister, Peter van Merksteijn czy Miroslav Zapletal.

piątek, 6 kwietnia 2012

Formuła 1 w 2012 roku - nowy sezon


Nazwa „Formuła 1” pojawia się pierwszy raz dopiero po II wojnie światowej. Mistrzostwa Świata Formuły 1 FIA  ustanowiono w roku 1950, a pierwszym wyścigiem zaliczanym do mistrzostw świata Formuły 1, było Grand Prix Wielkiej Brytanii, rozegrane w Silverstone 13-05-1950 roku. Tak to się zaczęło.

W tym roku odbyły się już dwa wyścigi: GP Australii i GP Malezjii, do rozegrania pozostało 18:
 1.GP Chin                                        2012-04-15
 2.GP Bahrajnu                                 2012-04-22
3.GP Hiszpanii                                  2012-05-13
4.GP Monako                                   2012-05-27
5.GP Kanady                                    2012-06-10
6.GP Europy                                     2012-06-24
7.GP Wielkiej Brytanii                       2012-07-08
8.GP Niemiec                                   2012-07-22
9.GP Węgier                                     2012-07-29
10.GP Belgii                                      2012-09-12
11.GP Włoch                                    2012-09-19
12.GP Singapuru                               2012-09-26
13.GP Japonii                                    2012-10-07
14.GP Korei                                      2012-10-14
15.GP Indii                                        2012-10-28
16.GP Abu Zabi                                2012-11-04
17.GP USA                                       2012-11-18
18.GP Brazylii                                    2012-11-25
                Jak sądzicie czy bieżący sezon będzie równie ciekawy jak2011 , czy Reed Bulle są w stanie         zdominować F1 , tak jak w ubiegłym roku. Już po pierwszych wyścigach widać że coś się zmieniło, stawka kierowców trochę się wyrównała co wróży nam tylko większe emocje w nadchodzącym sezonie.
                Znajomi podczas transmisji zadają mi różne pytania na temat Formuły 1, jej historii, zasad które w niej obowiązują, nowinek i danych technicznych bolidów wyścigowych, dlatego chciałbym tu odpowiedzieć na te najczęściej zadawane.
                Jaką moc posiadają obecne silniki bolidów w F1?
-  w tym sezonie ograniczono pojemność silników do 2,4 litra, kierowcy mają do dyspozycji  około 750 koni mechanicznych, równie ważnym czynnikiem co moc maksymalna, jest moc dostępna przy niskich prędkościach obrotowych, istotna zwłaszcza w czasie wyścigów na wolniejszych torach.      
            Jak wyglądają i co oznaczają sygnały, które obsługa toru daje zawodnikom?
-  czerwona flaga oznacza przerwanie wyścigu
- biało czarna kraciasta to koniec zawodów
- niebieska informuje kierowcę że za chwilę zostanie zdublowany i zobowiązuje go do ustąpienia
  miejsca wyprzedzającym go bolidom
- żółta ma dwa znaczenia: obrócona raz = zwolnij
                                       obrócona dwa razy = zwolnij i przygotuj się do zatrzymania
-  zielona koniec niebezpieczeństwa i zakazu wyprzedzania
-  flaga z pionowymi  czerwonymi i żółtymi paskami informuje kierowców o śliskim torze np.: 
    z powodu rozlanego oleju
-  czarna z pomarańczową tarczą na której widnieje numer samochodu powiadamia kierowcę że jego 
    pojazd ma usterkę i musi niezwłocznie zjechać do boksu
                Czy w Formule 1 występują ograniczenia prędkości?
-  występują dotyczą jednak tylko drogi dojazdowej i wyjazdowej z boksu i wynoszą 60 lub 100 km/h
    w zależności od toru i ukształtowania wyjazdu z alei serwisowej
                Kto może usiąść za kierownicą bolidu F1?
-  aby wziąć udział w wyścigu kierowca musi posiadać „super licencje” którą przyznaje się za osiągnię-
   cia w przeszłości a także ważny kontrakt z teamem biorącym udział w MŚ.
                Jaką maksymalną prędkość są w stanie osiągnąć  bolidy?
-  dzisiejsze rozpędzają się do ponad 300 km/h, natomiast największą prędkość na prostym odcinku
    toru zarejestrowano w 1998 roku w czasie Grand Prix Niemiec i wyniosła ona 356.5 km/h  
    ( kierowcą był Dawid Culthard )
                Ilu kierowców bierze udział w wyścigu i od czego zależy ich kolejność na starcie?
-  przed każdym z wyścigów odbywają się kwalifikacje, do głównego wyścigu kwalifikują się wszyscy              kierowcy którzy zmieszczą się w limicie czasu który wynosi 107% czasu zwycięzcy eliminacji, pozo-
    stali odpadają
-  eliminacje odbywają się w dniu poprzedzającym wyścig, w pierwszej serii która trwa 20 min na tor
    mogą wyjechać wszyscy kierowcy i wykonać tyle okrążeń ile zdążą siedmiu z najgorszymi czasami
    odpada
-  po 5 min na tor wyjeżdża 17 bolidów i mają 15 min na wykręcenie jak najlepszego czasu jednego
   okrążenia, po tym etapie zostaje na placu boju pozostaje 10 najlepszych kierowców którzy kwali-
    fikują się do finałowej rozgrywki
-  w trzeciej sesji finałowej  najlepsi walczą o pole position i dalsze miejsca na starcie danego  GP 
   trwa ona 10 min
                Oto lista kierowców biorących udział w wyścigach w bieżącym sezonie.
 1.Sebastian Vettel                          Niemcy                                             Reed Bull
 2.Mark Webber                             Australia                                            Reed Bull
 3.Jenson Button                             Wielka Brytania                                 McLaren
 4.Levis Hamilton                            Wielka Brytania                                 McLaren
 5.Fernando Alonso                         Hiszpania                                           Ferrari
 6.Felipe Massa                               Brazylia                                             Ferrari
 7.Michael Schumacher                   Niemcy                                             Mercedes
 8. Nico Rosberg                              Niemcy                                             Mercedes
 9. Kimi Raikkonen                          Finlandia                                           Lotus
10. Romain Grosjean                       Francja                                             Lotus
11. Paul di Resta                              Szkocja                                             Force India
12. Nico Hulkenberg                        Niemcy                                             Force India
13. Kamui Kobayashi                       Japonia                                             Sauber
14. Sergio Perez                                Meksyk                                            Sauber
15. Daniel Ricciardo                         Australia                                           Toro Rosso
16. Jean-Eric Vergne                        Francja                                             Toro Rosso
17. Pastor Maldonado                      Wenezuela                                        Williams
18. Bruno Senna                                Brazylia                                            Williams
19. Heikki Kovalainen                      Finlandia                                           Caterham
20. Witalij Pietrow                             Rosja                                                Caterham
21. Timo Glock                                  Niemcy                                             Marussia
22. Charles Pic                                  Francja                                              Marussia
23.Pedro de la Rosa                                                                                   HRT                                      24.Narain Karthikeyan                                                                              HRT                                                                                                                                                                                                                         Mam nadzieje że te informacje pomogą państwu w jeszcze lepszym i milszym oglądaniu transmisji z wyścigów Formuły 1.

czwartek, 5 kwietnia 2012

Nowe, czy używane – dylematy przy zakupie samochodu




Autorem artykułu jest adstone poznan

           Coraz więcej ludzi przy planowanym zakupie auta kieruje się racjonalną ekonomią. Co zatem wybrać? Samochód nowy z niższej półki, czy starszy używany, ale o wyższym standardzie? Oczywiście oba w tej samej cenie.
Obie sytuacje mają swoje plusy i minusy. Obie mają także swoich zwolenników i przeciwników. Dużo jednak zależy od tego, do czego służyć będzie nam auto.
           Od dawna wiemy już, że zakup nowego samochodu nie jest zbyt opłacalną inwestycją. W zależności od modelu auta jego pierwotna wartość zaraz po wyjeździe z salonu może spaść nawet do 30% pierwotnej wartości pojazdu. Czy wolimy jeździć słabszym nowym, czy lepszym starszym zależy tylko i wyłącznie od nas. Zastanówmy się jednak. Przy zakupie nowego pojazdu czekają nas jeszcze dość kosztochłonne przeglądy ASO, zakup oryginalnych części, który jest niezbędny przy zachowaniu gwarancji oraz ubezpieczenie AC, które jest niezbędne przy zakupie auta na kredyt. Spójrzmy na to jeszcze wnikliwiej. Czy nowy oznacza, nigdy się niepsujący? Niezupełnie, części w każdym samochodzie ulegają eksploatacji, więc zarówno w nowym, jaki i starym samochodzie serwis zawsze będzie obecny. A może kalkulowaliście kiedyś ile wyniosła Was eksploatacja auta w czasie jego posiadania, utrata wartości, naprawy – podpowiemy: utrata wartości na aucie kupionym prosto z salonu jest całkiem spora.
            Przy zakupie samochodu używanego musimy włożyć nie raz dużo mocy i energii, aby trafić na naprawdę dobre auto. Już sam Internet jest niezwykle bogaty w ogromną liczbę ofert, z których jedna przebija pod względem atrakcyjności drugą. Internet umożliwia nam także korzystanie z wyszukiwarek samochodowych, które jeszcze bardziej poszerzają nasze możliwości wyboru. Nie każdy jednak jest ekspertem. Jak dokonać wyboru, tak aby okazał się słusznym? Co zrobić, aby wybrany przez nas model był inwestycją trafioną i finalnie, aby zakupione przez nas auto sprawdziło się w codziennym użytku. Przede wszystkim należałoby skorzystać z opinii kogoś kto zna się na danym temacie. Niestety nie każdy ma pojęcie o samochodach i motoryzacji. Najlepiej znaleźć specjalistę, który pomoże nam w dokonaniu właściwego wyboru. Podpowie nam jaką markę i model samochodu wybrać, tak aby sprawdzał się przy realizacji wyznaczonego przez nas celu. A cele i wymagania w stosunku do auta zmieniają się ze względu na prowadzony przez nas tryb życia i wykonywany zawód. Specjalistą może okazać się członek rodziny lub znajomy. Nie zawsze jednak znamy kogoś, kto posiada aż tak specjalistyczną wiedzę. Gdzie wtedy należy się udać? U kogo szukać ratunku? W wielu wypadkach skuteczny może okazać się dealer samochodowy, który w polskich warunkiem wydaje się pośrednikiem pewnym i bezpiecznym.
           Przy zakupie aut sprowadzanych z Belgii, Niemiec, Włoch, czy Francji należy być bardzo ostrożnym. Otwarcie granic spowodowało często niczym niekontrolowany import pojazdów. Zasadniczo nie jest do końca wiadomym w jakim stanie znajdował się samochód po przywiezieniu do kraju i kiedy zasadniczo został przywieziony ów „świeżo sprowadzony” model? Wtedy lepiej stawiać na sprawdzonych, najlepiej autoryzowanych dealerów samochodowych, którzy w wielu przypadkach oferują ubezpieczenie i gwarancje działające tak jak w przypadku zakupu samochodów nowych. Jest tak na przykład w przypadku autoryzowanego dealera marki Peugeot „Signella”. Samochody znajdujące się w ofercie objęte są programem „Używany Gwarantowany”, dają one kupującemu poczucie bezpieczeństwa. Samochody posiadają kilkumiesięczną gwarancję, a nawet 24h Assistance. Jeżeli dealer dba o swoją markę wtedy stara się również o różnego rodzaju certyfikaty świadczące o jakości oferowanych produktów. Najlepsze oczywiście są te , które poświadczają o światowej jakości samochodów, które otrzymują certyfikaty po wielu próbach i testach poszczególnych egzemplarzy.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl