piątek, 13 kwietnia 2012

Wypadek, stłuczka - jak się zachować?


              Stłuczka, wypadek, wielu z nas ma to już za sobą. Jak się zachować, co robić, kogo powiadomić, gdzie dzwonić? Stres, zdenerwowanie w takiej sytuacji normalna rzecz ale nie pomaga nam w podjęciu właściwej decyzji i jej ocenie. Chciałbym tu opisać podstawowe zasady postępowania w przypadku kolizji na drodze, gdy nas to nieszczęście spotka w czasie naszej podróży.

            Jesteśmy uczestnikami wypadku co robić?
           
              W pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć i oznakować  miejsce zdarzenia, dla naszego bezpieczeństwa  ale  też  dla  innych  użytkowników  ruchu, aby  nie  doprowadzić  do  większego karambolu. Następnie sprawdzić czy ktoś z uczestników kolizji nie odniósł obrażeń – jeżeli są osoby poszkodowane  mamy bezwzględny obowiązek udzielenia im pierwszej pomocy,  pod grożbą odpowiedzialności karnej.  Dopiero  w  następnej  kolejności  wzywamy  pogotowie ratunkowe, policję       i ewentualnie straż pożarną w przypadku gdy poszkodowani są uwięzieni w pojeżdzie, lub nastąpił wyciek  płynów z rozbitych  samochodów. Dalszy nasz los uzależniony  jest  od stanu poszkodowanych i odniesionych  obrażeń,  jeżeli  są  niewielkie i  niegrożne  mamy szczęście,  pewnie skończy się na mandacie  i punktach karnych, w innym przypadku dochodzenie przejmie prokurator i cała sprawa trafi do sądu.                                                                                                                                                    
             
               Jesteśmy uczestnikami kolizji, w wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległy tylko pojazdy, nie ma osób    poszkodowanych tzn. nikt nie odniósł obrażeń.

Czy koniecznie musimy wzywać policję?                                                                                          

Nie,  nie musimy, wystarczy że porozumiemy się z współuczestnikiem zdarzenia i spiszemy oświadczenie lub formularz wypadkowy, jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości (odnośnie sprawcy kolizji) proponuję postępować  w następujący sposób: każdy z nas posiada telefon komórkowy, wystarcz zrobić kilka zdjęć aut uczestniczących w zdarzeniu ( ich usytuowania, pozycji względem siebie i odniesionych uszkodzeń ułatwi to policjantom ocenę przebiegu całego zajścia i wskazanie winnego ) następnie udrożnić ruch na pasie czy też drodze  –  po  prostu  usuńmy  pojazdy  na pobocze lub zjedżmy na najbliższy parking      i poczekajmy na stróżów prawa. W mojej ocenie istnieje zawsze szansa na polubowne załatwienie całej sprawy starajmy się ją wykorzystać, unikniemy w ten sposób dodatkowych nerwów, stresu a także niepotrzebnych  wydatków  w  postaci  mandatu karnego ( jeżeli  to my  jesteśmy  sprawcą  stłuczki)i dodatkowo punktów karnych.                                                                                                                       
                Jeżeli spisujemy oświadczenie,  chcemy starać się o odszkodowanie i pokrycie szkód przez ubezpieczyciela sprawcy stłuczki nie możemy pominąć:                                                                                                                                             
                - wszystkich danych sprawcy zdarzenia z dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu                                   rejestracyjnego i polisy OC,         
    - daty i godziny stłuczki,     
    - opis miejsca ( nazwa ulicy, numer drogi, miejscowość ) i przebieg wydarzeń,
    - oświadczenie sprawcy o spowodowaniu wypadku,        
              
                Pamiętajmy jeszcze o ważnej sprawie którą z reguły bagatelizujemy, nawet  jeśli  po  wypadku      dobrze się czujemy  i nic nam nie dolega powinniśmy iść do lekarza celem badania, niektóre dolegliwości  ujawniają się po pewnym czasie. Zbierajmy wszystkie wyniki badań, zwolnienia lekarskie, rachunki za leki, może  to  być   bardzo   pomocne   w  razie   starania   się   o   odszkodowanie.   Możemy sami starać  się           o odszkodowanie , radziłbym jednak wynająć firmę która zajmie  się  tym  profesjonalnie  w  zamian  przejmie ona 12-30% sumy odszkodowania, waszym zadaniem jest zbieranie wszelkiej dokumentacji lekarskiej, starajcie się niczego nie zaniedbywać bo każdy nawet najmniejszy szczegół może mieć niebagatelne   znaczenie  i  wpłynąć  na  wysokość  odszkodowania.                                                                                                                                                                                                                  
                        Jeżeli chodzi o koszty naprawy uszkodzonego pojazdu, firma ubezpieczeniowa sprawcy kolizji powinna jak najszybciej przysłać eksperta: rzeczoznawcę samochodowego który sporządzi  ekspertyzę stanu technicznego pojazdu, kosztorys i opinię dla sądu.                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz